Wadliwe stawki w kasie fiskalnej nie są podstawą korekty VAT
Zwrot zapłaconego podatku na rzecz przedsiębiorcy, który nie poniósł jego ekonomicznego ciężaru, oznaczałby nieuzasadnione przysporzenie Skarbu Państwa na jego rzecz. Prowadziłby więc do bezpodstawnego wzbogacenia.
Przedsiębiorcy nie przysługuje prawo do skorygowania stawki i kwoty VAT z 23 proc. na 8 proc. oraz z 8 proc. na 5 proc. w przypadku sprzedaży udokumentowanej paragonami z kasy fiskalnej. Nie ma bowiem możliwości zwrócenia swoim klientom nadpłaconego podatku. Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 lutego 2020 r. (0113-KDIPT1
-1.4012.818.2019.3.RG) i odmówił przedsiębiorcy prawa do korekty podatku należnego w deklaracjach VAT obejmujących okres od czerwca do października 2019 r.
Pomyłka serwisanta
Przedsiębiorca prowadził dwie kawiarnie i sklep spożywczy. W związku z nieprawidłowym wprowadzeniem do kas fiskalnych zawyżonych stawek VAT powstał problem odprowadzenia tego podatku w kwocie wyższej aniżeli wynika to z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Pomyłka wynikła z błędu pracownika firmy serwisującej kasy fiskalne. Przykładowo stawka VAT na lody gałkowe wynosiła 8 proc. zamiast 5 proc., na ciasta domowe 23 proc. zamiast 8 proc., na wędliny 8 proc. zamiast 5 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta